Maliye Bakanlığı Araç Borcu Sorgulama

Araçların borç sorgulamaları bir iki yıl öncesine kadar trafik şube müdürlüklerine başvuruda bulunularak yapılmaktaydı. Fakat hızla gelişen teknolojiyle her gün yeni web siteleri kurulmaktadır. Her web sitesinin güvenilir olmadığını söylemek gerekir. Özellikle artan dolandırıcılık olaylarından dolayı halkımızın her web sitesinden kredi kart bilgilerini vererek alış veriş yapmaması gerekmektedir. maliye bakanlığı araç borç sorgulama Başkanlığının en güncel verilerle düzenleyerek birlikte inşa ettikleri resmi web siteleri sayesinde araçların sorguları güvenli bir şekilde yapıla bilmektedir.

Araç sürücüleri bu site linki üzerinden araçlarının vergi borçları olup olmadığını, trafik ceza borçlarının olup olmadığını öğrenebilmektedir. Ayrıca kredi kartıyla oluşan borçlarını ödeyebilme imkânı da veren site güvenli ve en güncel verilerle araç sürücülerine hizmet vermektedir.

Sürücüler çoğu kez geceli gündüzlü çalışmaktadır. Online borçlarını öğrenerek zamanında ödeme yapabilmekteler. Zamanında ödenmeyen motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları için gecikme zammı uygulanmaktadır. Gecikme zammıyla birlikte oldukça fazla olan borçlar sürücülere zor anlar yaşatmaktadır. maliye bakanlığı araç borç sorgulama için Vergi borcu olan araçlar fenni muayene yaptıramazlar. Trafiğe çıkamazlar. Trafiğe çıkıp yakalandığında araç rehin olarak otoparka konur borcunu deyinceye kadar otoparkta kalır. Bir de bu para cezalarına ek olarak otopark ücreti eklenmektedir. Sürücülerin tüm bu olumsuzlukları yaşamaması için ara ara yukardaki linkten araçlarının borcu olup olmadığını kontrol etmeleri ve borçlarını zamanında ödemeleri gerekmektedir.Bu sorgulama işlemlerini plakadan da yapmanız mümkün

Emniyet Genel Müdürlüğü ve gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesi linki aşağıda hizmete sunulmuştur.

Trafik cezalarından kurtulmanın bir önemli başlığı da trafik kurallarına uyarak sağlanan trafik bütünlüğü ile olmaktadır. Emniyet kemeri takılı, yoldaki uyarı levhalarına uyarak, hızlarını kontrol ederek gibi basit ama hayat veren kurallarla insan hayatını ve kendi hayatımızı koruyabilir, trafik cezalarından kurtulmuş oluruz.

Trafikteki araçların alım satım işlemlerin de araçların borç durumu, hasar kaydı sorgulanmaktadır. Oturduğunuz yerden trafik şubeye gitmeye gerek kalmadan alımı veya satımı yapılacak olan araçlara ait borç ya da hasar kaydının olup olmadığını aynı site üzerinden ya da e devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

İnsan hayatı değerlidir. İnsan hayatını tehlikeye atacak her hareket trafiğin akışını bozacak kazalara sebep olmaktadır. Kazalara neden olacak trafik ihlalleri sonrasında belki kendi hayatımıza da son veriyoruz. Trafik yolun üzerinde farklı amaçları olsa da aynı yol üzerinde birleşen insanların güvenli ulaşımını sağlamaktır. Bu nedenle trafiğin kurallara uyulmasının önemi herkesçe öğrenilmeli insan hayatının bir anlık dalgınlık sonucu yok olup gitmesine izin verilmemelidir.

M aliye bakanlığı araç borç sorgulama için Teknolojinin son halkasını oluşturan resmi web siteleri,  e devlet kapısı insanların hizmetine sunulmuş ve daha modern bir toplum oluşma adımını atmıştır. Bizler bilinçli trafik kullanıcıları olarak toplumumuzu hızlı medeniyetler seviyesine götürecek adımları atarak bizden sonraki nesiller örnek olmalıyız.

Araç Vergi Borcu Sorgulama

Araçların gittikçe artan kullanımına bağlı olarak araçlara ait borçların gündeme gelmesi de kaçınılmaz bir hal almıştır. Araçların çeşitli nedenlerden dolayı sahiplerini borçlandırdığı düşünülürse araç borç sorgulamaişlemlerinin en kadar önemli olduğu anlaşılacaktır. Araç borç sorgulama işlemleri için iki türlü işlem mevcuttur:

  1. Araç vergi borcu sorgulama
  2. Araç trafik cezası borcu sorgulama.

Yukarıdaki işlemlerden hangisini yapmayı düşünüyorsak araç borç sorgulama işlemlerimizi de ona göre yapmamız gerekir.

Araç vergi borcu sorgulama

Sene içerisinde araçlarımıza ait borçlardan biri olan vergi borcu, araç sahibi olan herkesin ödemekle mükellef kılındığı bir sistemdir. Araç için verilecek olan vergi borçlarını sorgulamak için şu yöntemlere başvurulabilir:

  • Vergi Dairelerinden herhangi birine giderek vezne görevlileri yardımıyla aracınıza ait vergi borçlarınızı öğrenebilirsiniz.
  • İnternet Vergi Dairesi sayfasına girerek aracınızın vergi borçlarını sorgulatabilirsiniz. Aracınızın plaka kodu ve ya vergi tescil numarasını bilmek ve istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmak sorgulatma işleminizi kolaylaştıracaktır.

Araç Vergi Borcu Sorgulama

Araç Vergi Borcu Sorgulama ve Motorlu Taşıtlar Vervisi Sorgulama işlemlerinizi aşağıdaki bağlantı üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işlemi için Plaka, TC Kimlik no veya vergi numarası ve tescil taihi bilgisini girmeniz yeterli olmaktadır.

 

Bu bölümden yapabileceğiniz işlemler: Maliye Araç Vergi Sorgulama, Araç Vergi Borcu Sorgulama, Vergi Sorgulama, Maliye Vergi borcu sorgulama

Araç vergi borcunuzu internet vergi dairesi üzerinde sorgulayıp kredi kartı ile ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Kredi kartı ile ödeme yapabilmek için önce sorgulama yapmalısınız.

Anlaşmalı bankaların kredi kartı ile 02:00-22:00 saatleri arasında borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama
Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Borç Ödeme
Kasko Değerleri

MTV Ödeme Noktası Bankalar :

VERGİ TAHSİL YETKİSİ VERİLEN BANKALAR VE KATILIM BANKALARI

1 – AKBANK T.A.Ş.
2 – ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
3 – ALTERNATİFBANK A.Ş.
4 – ANADOLUBANK A.Ş.
5 – ASYA KATILIM BANKASI A.Ş.
6 – CİTİBANK A.Ş.
7 – DENİZBANK A.Ş.
8 – EUROBANK TEKFEN A.Ş.
9 – FİNANSBANK A.Ş.
10 – FORTİS BANK A.Ş.
11 – HSBC BANK A.Ş.
12 – İNG BANK A.Ş.
13 – KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
14 – ŞEKERBANK T.A.Ş.
15 – T. EKONOMİ BANKASI A.Ş.
16 – T. GARANTİ BANKASI A.Ş.
17 – T. HALK BANKASI A.Ş.
18 – T. İŞ BANKASI A.Ş.
19 – T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
20 – T.C. ZİRAAT BANKASI- A.Ş.
21 – TEKSTİLBANK A.Ş.
22 – TURKISHBANK A.Ş.
23 – TURKLANDBANK A.Ş.
24 – TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.
25 – YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

Internet Vergi Dairesinde, Otomasyona Geçen Vergi Dairelerine kayıtlı TÜZEL ve GERÇEK kişiler aşağıdaki bilgileri sorgulayabilirler:

1.Vergi Dairesinde mevcut mükellef kimlik bilgilerini,
2.2000 yılında ve sonrasında yapılan işlemlerle ilgili tahakkuk, tahsilat, vadesi gelen ve gelmeyen borç bilgilerini,

3.Bu dönemlerle ilgili olarak verilen ek beyanlar ve vergi inceleme sonuçlarına göre ikmalen ve re’sen tarh edilen vergilerle ilgili tahakkuk, tahsilat , vadesi gelen ve gelmeyen borç bilgilerini,

4.Son 1 ay içerisindeki tahakkuk, tahsilat ve düzeltme işlemlerini,

5.Yurt Dışı Çıkış Yasağı ile ilgili detay bilgilerini,

6.Gümrük Çıkış Beyannameleri tescil numarası, Gümrük İdaresi, kapanma tarihi bilgilerini,

7.İşlenemeyen Ödemelerini; vergi ödemelerinde bilgi eksikliği yanlışlıklar ya da fazla ödeme olması gibi nedenlerle hesaplara işlenemeyen kayıtlarını,

MTV Ödeme – MTV ödemeleri ile ilgili çeşitli bilgiler

MTV Hesaplama – MTV(Motorlu Taşıtlar Vergisi) hesaplama

PLAKADAN ARAÇ BORÇ SORGULAMA

plakadan-arac-borc-sorgulama

Plaka üzerinden araç ile ilgili pek çok bilgiyi edinebilmek mümkündür. Öyle ki aracın kaçak durumundan muayene bilgilerine kadar pek çok bilgi internet üzerinden sorgulamalara aracılığı ile ulaşıma açılmıştır. Plakadan araç borç sorgulama, ayrı siteler üzerinden yapılacak sorgulamalar ile öğrenilebilmektedir.

Plakadan vergi borcu sorgulama
Aracınız ile ilgili vergi borcunu sorgulamak için Vergi Dairesi’nin internet üzerinde oluşturduğu internet vergi dairesini kullanmanız gerekmektedir. Bu internet sisti üzerinden aracınızın vergi borcunu öğrenebilirsiniz. Bunun için sorgulama ekranında yer alan plaka, T.C. kimlik numarası ya da vergi numarası ve araç tescil tarihi gibi bilgileri girmeniz gerekir. Bunun ardından vergi borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.
Plakadan araç muayene borcu sorgulama
Aracın borçlarından birisi de muayene borcudur. Özellikle muayene yaptırmayan kişiler, cezai işlemlere maruz kaldığından dolayı haklarında borç çıkabilmektedir. Bunun için aracınızın borç durumunu sorgularken muayene borcunu da sorgulamanız gerekmektedir. Aracınızın muayene borcunu sorgulamak için TÜVTÜRK’ün internet sitesi üzerinden yardım alabilirsiniz. TÜVTÜRK sitesinden yapacağınız sorgulamada plaka numarası ve en son yapılan muayene tarihini girmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede hem aracınızın muayene durumunu sorgulayabilir hem de herhangi bir borcun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Tüm bu yapacağınız işlemler tamamen ücretsiz ve internet üzerinden hizmete sunulmuştur.
PLAKADAN ARAÇ VERGİ BORCU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ
PLAKADAN ARAÇ MUAYENE BORCU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ