OGS Ceza Sorgulama

OGS HGS bakiye sorgulama borç ve ceza işlemleri internet üzerinden yapılmaktadır. Araç plaka bilgisini sisteme girerek aracınızın bakiyesi, borcu veya cezasının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Hızlı Geçiş Sistemi KGS yani Kartı Geçiş Sistemi olarak bilinen ve araçların köprülerden geçişleri sırasında okuttukları ve geçiş işlemini yaptıkları kartların geliştirilerekbu günkü haline gelen şeklidir. Peki HGS Sistemine neden geçildi? Hızlı Geçiş Sisteminin tercih edilmesinin en belirgin nedeni araçları köprü ve otoyollardan geçişleri sırasında durmadan zaman kaybına neden olmadan geçmeleridir. HGS ve OGS kartlar PTT ve anlaşmaları bankalar aracılığı ile alınan ve araç içerisine entegre bir mekanizmanın kullanılması sonucu uygulanmaktadır.

 

HGS ve OGS Kart Nasıl Alınır?

HGS ve OGS kart temini için araç plaka bilgisi ve kimliğini ile birlikte PTT veya anlaşmalı Bankalara giderek kart başvurusu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankaların internet sitelerinin online hizmetler kısmından da başvuru yapılarak alınabilmektedir. Bu şekilde yapılan başvurularda HGS kart adresinize gönderilmektedir. Otomatik Geçiş sistemi yani OGS kartlar da yine aynı şekilde araç plakası kişi adına alınmaktadır.

HGS ve OGS kartların alınmasından sonra bu kartlar aracın ön cam kısmına görülen bir yere entegre edilmektedir. Aracın ön camın a entegre edilmesinin sebebi geçiş aşamasında elektronik sistemin kartı okuması ve aracın geçiş aşamasında karttan ücret düşümünü gerçekleştirmesidir. Hızlı Geçiş Sisteminin en önemli avantajlarından biri geçiş aşamasında KGS’ye göre beklemem yapmaması ve KGS geşiş sisteminden daha düşük bir ücretle geçişe olacak sağlamasıdır.

HGS ve OGS kart bakiye yükleme işlemi anlaşmalı bankalar ve PTT şubelerince gerçekleştirilmektedir. Çoğu araç sahibi HGS kartlarını otomatik yükleme talimatı kullanarak kart bakiyesinin azalmasına bağlı olarak yükleme seçeneğini seçmiştir. Sürekli şehir dışında işleri olan veya köprülerden geçen kişiler için otomatik HGS para yüklemeişlemi büyük kolaylık sağlamaktadır. Eğer böyle bir imkanınız yok ise muhakkak HGS ve OGS kartlarınızda para olmasını sağlayın. Aksi halde bakiyenin yetersiz olması durumlarında, aracın geçişinde sistem bunu otomatik olarak cezaya çevirmektedir. Araç plakasına veya kişi adına kesilen bu cezaların 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 indirim yapılmaktadır.

HGS borç sorgulama ve ceza öğrenme işlemleri internet üzerinden kısa süre içerisinde yapılabilmektedir. Eğer aracınızın köprü veya otoyollardan geçi aşamasında herhangi bir cezaya maruz kalıp kalmadığını öğrenmek istiyorsanız HGS bakiye sorgulama ekranını kullanarak aracınıza ait bilgileri sisteme girme yoluyla her türlü HGS – OGS sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Ceza Sorgulama

fft99_mf5552698Yoğun trafik sıkıntısından kurtulmak için başlatılan ve en önemli uygulamalardan biri olan HGS sürücülerin günlük hayatını kolaylaştırdı. Bilindiği üzere geçmişte yaşanan köprü sıkışıklıları nedeniyle önceden kullanılan KGS VE OGS kaldırıldı ve yerine İstanbul’da geçişler artık sadece HGS ile yapılıyor. HGS bakiye sorgulama işlemi de bu yüzden büyük önem taşıyor ve elektronik ortamda da sık sık kullanılıyor. Güvenli bir şekilde bakiye sorgulama işlemleri yapabilmek için ilk önce Hızlı Geçiş Sistemi müşteri hizmetlerine üye olmak gerekiyor. Kısa süren üyelik işleminden sonra HGS’ye ait müşteri hizmetleri sayfasına giriş yapıp “üye ol” seçeneğine tıkladıktan sonra üye kayıt sayfasında sorulan bilgileri doldurmalısınız. Bu bilgiler arasında T.C. Kimlik Numarası, vergi numarası ve e-posta adresi bulunuyor. Kendinize oluşturacağınız şifreyi daha sonradan da kullacağınız ve unutmamak için not almanız gerekiyor. Şifreyi girdikten sonra ise ekrana gelecek olan güvenlik kodunu da girmeniz gerekmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde ise müşteri hizmetlerine üyeliğiniz tamamlanmış olacak.