MTV Borcu Sorgulama

Aracınıza ait Motorlu taşıtlar vergi borcunu öğrenebilir ve sorgulayabilirsiniz. Araç vergi borcunuzu kredi kartı ile online ödeyebilirsiniz. Çeşitli kredi kartlarına taksit te yapabiliyorsunuz.  Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV), Taşıt Vergisi, Araç Vergisi, Araç Vergi Borcu Sorgulama, Araç Kasko Değer Listesine de erişebilirsiniz.

Bu bölümden yapabileceğiniz işlemler: Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV), Taşıt Vergisi, Araç Vergisi, Araç Vergi Borcu Sorgulama, Araç Kasko Değer Listesi

Araç vergi borcunuzu internet vergi dairesi üzerinde sorgulayıp kredi kartı ile ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Kredi kartı ile ödeme yapabilmek için önce sorgulama yapmalısınız.

Anlaşmalı bankaların kredi kartı ile 02:00-22:00 saatleri arasında borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne dahil Araç Tipi kategorileri:

1- Otomobil, Kaptıkaçtı, Arazi Taşıtı ve Benzerleri. 2- Motosikletler. 3- Minibüsler. 4- Panel Van ve Motorlu Karavanlar. 5- Otobüs ve Benzerleri. 6- Kamyon, Kamyonet, Çekici ve Benzerleri.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Araç Yaşı kategorileri:

1-3 yaş – 4-6 yaş, 7-11 yaş, 12-15 yaş, 16 ve yukarı yaş..

Motorlu Taşıtlar Vergisi Motor Silindir Hacmi Kategorileri:

1- 1300 cm3 ve aşağısı. 2- 1301-1600 cm3’e kadar. 3- 1601-1800 cm3’e kadar. 4- 1801-2000 cm3’e kadar. 5- 2001-2500 cm3’e kadar. 6- 2501-3000 cm3’e kadar. 7- 3001-3500 cm3’e kadar. 8- 3501-4000 cm3’e kadar. 8- 4001 cm3 ve yukarısı..

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödeyebileceğiniz bankalar:

Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Finansbank, Fortisbank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, Oyakbank (ING Bank), HSBC Bank, Şekerbank, Anadolubank, Tekfenbank, Tekstilbank, Asya Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası.

Not: İçinde bulunulan yıla ait Motorlu Taşıtlar Vergisi taksitlerinden vadesi geçenler bankalardan ödenebilmektedir.

Adınıza olan borcun öğrenmek için (Borç Sorgulama Butonu) Nasıl ödeneceği hakkında (Nakit veya Hangi Bankalara , Kredi Kartı ile Ödeme mümkün mü) bilgi almak için (Borç Ödeme Butonu) Sizden istenen Gecikme zammının doğru olup olmadığını tespit etmek (Sık sorulan Sorular) gibi konularda vatandaşlara internet ortamında hizmet vermektedir.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ KANUNU

(2348 sayılı Kanunun 1’inci maddesiyle değişen madde)

Bu Kanunun 5 ve 6 ncı maddelerinde yazılı tarifelerde yer alan;

a) Karayolları Trafik Kanununa göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları,

b) Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler,

(5897 sayılı kanunun 2 inci maddesiyle kaldırılan  bent.Yürürlük;30.06.2009)(*)

Motorlu Taşıtlar Vergisine tabidir

 

2016 MTV sorgulama ve ücretleri

Araç sahipleri her yıl araçlarının vergilerini ödemek durumundadır. Ülkemizde geçerli olan yasalar doğrultusunda araçların Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmesi gerekmektedir. 2016 MTV sorgulama ve ücretleri hakkında bilgi almak istiyorsanız bu bilgileri internet üzerinden edinebilirsiniz. Bu sorgulama sayesinde ne kadar vergi ödemeniz gerektiğini önceden hesap edebilirsiniz. Ayrıca bir araç alacaksanız alacağınız araca yıllık ne kadar vergi ödemeniz gerektiğini de öğrenme imkanınız bulunmaktadır.

2016 MTV sorgulama ve ücretleri hakkında detaylı bilgiyi almak için buraya  tıklayınız. Açılan sayfada bazı bilgileri belirtmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri belirttikten sonra aracın yıllık vergi dilimlerini inceleyebilirsiniz. Öncelikle araç tipini seçmeniz gerekmektedir. Bu alanda 6 adet seçenek bulunmaktadır. Otomobil, motosiklet, minibüs, panel van ve motorlu karavanlar, otobüs ve kamyon kategorisi bulunmaktadır. Sorgulama yapacağınız araç bu kategorilerden hangisine giriyorsa seçiminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu seçimi yaptıktan sonra aracın yaş aralığını belirtmelisiniz. Bu alanda beş adet yaş aralığı seçeneği bulunmaktadır. Yaş aralığı seçiminizi gerçekleştirdikten sonra aracın motor silindir hacmini belirlemeniz gerekmektedir. Araçların motorları vergi belirlemede oldukça büyük etken oluşturmaktadır. Motor hacmi ne kadar çok olursa alınacak verdi o kadar artmaktadır. Sorgulama yapacağınız aracınızın motor hacmini de belirledikten sonra hesapla butonuna tıklayabilirsiniz.

Yukarıda anlatılan işlemleri gerçekleştirdikten sonra yıllık olarak ödeyeceğiniz tutar sizlere sunulmaktadır. Bilindiği gibi 2016 MTV sorgulama ve ücretleri işlemini gerçekleştirdikten sonra ortaya çıkan yıllık vergi iki eşit taksitte ödenmektedir. İlk altı ay ve ikinci altı ay olmak üzere iki kere ödeme yapılabilmektedir. Bu sayede yıllık ortaya çıkan Motorlu Taşıtlar Vergisi iki taksit olarak ödeme kolaylığı da oluşmaktadır. Vergi dönemlerinde MTV ücretini kredi kartınız ile internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra internet bankacılığından da ödemeler gerçekleştirilebilmektedir.