Ogs Başvurusu

OGS’ NİN AVANTAJI NEDİR?

Otomatik Geçiş Sistemi, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğunda işletilmekte olan Boğaz Köprüleri ile otoyollarda yeni bir geçiş ücreti ödeme yöntemidir.
Bir otoyolda OG (Otomatik Geçiş) Şeridini kullanarak giriş yaptığınız taktirde; aracınıza takılı durumdaki Elektronik Etikete (Araç İçi Birim), geçiş esnasında hangi otoyola nereden, ne zaman girdiğiniz otomatik olarak kaydedilir. Aynı otoyolda bir OG Şeridinden çıkış yaparken Elektronik Etiket üzerindeki giriş bilgileri yine otomatik olarak okunur ve gişe bilgisayarları tarafından ücret tahakkuk ettirilerek, banka hesabınızdan tahsil edilir.

OGS’NE ABONE OLMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

OGS aboneleri,
1-) Cezalı geçiş kategorisinde olmayan her geçişlerini % 20 (yüzde yirmi) indirimli yapacaklardır.
2-) Durmaksızın geçiş yapacaklardır.
3-) Gişe sahasında oluşabilecek trafik yoğunluğundan Elektronik Etiketsiz araçlara göre daha az etkileneceklerdir.

HER ARAÇ SAHİBİ OGS’NE ABONE OLABİLİR Mİ?

GS bu aşamada yalnız otobüsler, jeep, minibüs, otomobiller ve diğer küçük araçlar (motosiklet hariç) için işletmeye açılmıştır. Ayrıca bu aşamada ilave aks çeken (römork, karavan) otomobillerin Boğaz Köprüleri OG Şeritlerini kullanmamaları gerekmektedir. Kamyon ve tır gibi araçlara OGS aboneliği verilmemektedir.

KULLANICIYA OGS İÇİN ÖDEDİĞİ PARANIN BELGESİ VERİLECEK Mİ?

Banka tarafından OGS hesabınıza yatıracağınız parayı belgeleyen bir dekont verilecektir. Gişe sahasında geçiş yaparken geçiş ücreti ödenmesine dair herhangi bir belge verilmeyecektir.

OGS Borç Sorgulama

OGS olarak bilinen otomatik geçiş sistemi, aracın ön camına yerleştirilen bir çipin otoyol ve köprülerde geçiş aşamasında elektronik olarak okunması ve aracın hesap bakiyesinden düşülmesi uygulamasıdır. Uygulama, otoyol ve köprülerde yaşanan trafik aksamalarına engel olmaktır. OGS Borç sorgulama ise sürücünün hatalı geçişlerinde ya da yaptığı bir kural ihlalinde OGS siciline işlenen ceza uygulamasının görüntülenebilmesine yönelik Karayolları Genel Müdürlüğüne ait resmi internet sayfasından yapılan bir uygulamadır.

Uygulamaya erişim internet üzerinden sağlanamaktadır. Ancak sistemdeki yığılmalardan dolayı yaşanan aksaklıklara karşılık aşağıda vereceğimiz link üzerinden de bu tür sorgulamalar yapılabilmektedir. Bunun için kullanıcının linki açması ve sayfaya ulaşması gerekmektedir. Sonrasında açılan sayfada belirtilen boşluğa ilgili aracın plaka no’sunun girilmesi ve sorgula tuşuna basılması OGS Borç sorgulaması işleminin yapılabilmesi için yeterlidir.

OGS Ceza Sorgulama

OGS HGS bakiye sorgulama borç ve ceza işlemleri internet üzerinden yapılmaktadır. Araç plaka bilgisini sisteme girerek aracınızın bakiyesi, borcu veya cezasının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Hızlı Geçiş Sistemi KGS yani Kartı Geçiş Sistemi olarak bilinen ve araçların köprülerden geçişleri sırasında okuttukları ve geçiş işlemini yaptıkları kartların geliştirilerekbu günkü haline gelen şeklidir. Peki HGS Sistemine neden geçildi? Hızlı Geçiş Sisteminin tercih edilmesinin en belirgin nedeni araçları köprü ve otoyollardan geçişleri sırasında durmadan zaman kaybına neden olmadan geçmeleridir. HGS ve OGS kartlar PTT ve anlaşmaları bankalar aracılığı ile alınan ve araç içerisine entegre bir mekanizmanın kullanılması sonucu uygulanmaktadır.

 

HGS ve OGS Kart Nasıl Alınır?

HGS ve OGS kart temini için araç plaka bilgisi ve kimliğini ile birlikte PTT veya anlaşmalı Bankalara giderek kart başvurusu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankaların internet sitelerinin online hizmetler kısmından da başvuru yapılarak alınabilmektedir. Bu şekilde yapılan başvurularda HGS kart adresinize gönderilmektedir. Otomatik Geçiş sistemi yani OGS kartlar da yine aynı şekilde araç plakası kişi adına alınmaktadır.

HGS ve OGS kartların alınmasından sonra bu kartlar aracın ön cam kısmına görülen bir yere entegre edilmektedir. Aracın ön camın a entegre edilmesinin sebebi geçiş aşamasında elektronik sistemin kartı okuması ve aracın geçiş aşamasında karttan ücret düşümünü gerçekleştirmesidir. Hızlı Geçiş Sisteminin en önemli avantajlarından biri geçiş aşamasında KGS’ye göre beklemem yapmaması ve KGS geşiş sisteminden daha düşük bir ücretle geçişe olacak sağlamasıdır.

HGS ve OGS kart bakiye yükleme işlemi anlaşmalı bankalar ve PTT şubelerince gerçekleştirilmektedir. Çoğu araç sahibi HGS kartlarını otomatik yükleme talimatı kullanarak kart bakiyesinin azalmasına bağlı olarak yükleme seçeneğini seçmiştir. Sürekli şehir dışında işleri olan veya köprülerden geçen kişiler için otomatik HGS para yüklemeişlemi büyük kolaylık sağlamaktadır. Eğer böyle bir imkanınız yok ise muhakkak HGS ve OGS kartlarınızda para olmasını sağlayın. Aksi halde bakiyenin yetersiz olması durumlarında, aracın geçişinde sistem bunu otomatik olarak cezaya çevirmektedir. Araç plakasına veya kişi adına kesilen bu cezaların 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 indirim yapılmaktadır.

HGS borç sorgulama ve ceza öğrenme işlemleri internet üzerinden kısa süre içerisinde yapılabilmektedir. Eğer aracınızın köprü veya otoyollardan geçi aşamasında herhangi bir cezaya maruz kalıp kalmadığını öğrenmek istiyorsanız HGS bakiye sorgulama ekranını kullanarak aracınıza ait bilgileri sisteme girme yoluyla her türlü HGS – OGS sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.