Online EGM Borç Sorgulama

Online Egm Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme İşlemleri

Motorlu araçların, yasalar tarafından belirlenen kuralları ihlali sonucu belirli bir bedel ödemesi olarak tanımlanan trafik cezası, son bir yıl içinde maliye bakanlığı tarafından bazı değişikliğe uğramıştır. Bu değişikliğe göre, trafik cezası miktarında %10 oranında bir artış meydana gelmiştir.Egm trafik cezası ve sorgulama ve ödemelerde ve  Cezalarda en çok karşılaşılan durum trafikte alkollü araç kullanımıdır. Özel otomobillerde alt limit 0,50 promil, diğerlerinde ise 0,20 promil üzerinde alkollü araç kullanıldığı takdirde cezai işlem uygulanmaktadır.

Buna ek olarak görevlinin uzattığı cihazın sürücü tarafından kabul edilmemesi durumunda, 2288 TL Trafik İdari Para Cezası uygulanmaktadır. Ehliyeti, 2 yıl boyunca işlevsiz hale gelir ve kişi araç kullanmaktan men edilmektedir. Seyir halinde 1,00 promil üzerinde alkollü olduğu tespit edilen sürücü, TCK’nin 179’uncu maddesi uyarınca cezai işlem görmektedir. Kontrol etme yetisini kaybeder durumda olan sürücünün gerçekleştirdiği kural ihlali nedeniyle iki yıla yakın hapsi söz konusu olabilmektedir. Herhangi bir uyuşturucu maddenin etkisiyle birlikte araç kullananlar hakkında ise 5 yıl ehliyete el konma ve 4119 TL para cezası uygulanmaktadır. Kişi aldığı Online Egm Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme İşlemleri takibini internet aracılığıyla yapabilmektedir.

Ceza Kanunu’nun farklı maddelerinde farklı gerekçelerle kural ihlali yapan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Türk Ceza Kanunu’nun 48. maddesine göre alkollü sürüş, 20 ceza puanına ve ceza alma sayısına göre değişik ödeme tutarına sahiptir. Ayrıca bu cezanın tekrarlanma sayısına göre sürücünün ödemek durumunda kaldığı tutarda değişiklik görülmektedir. Bir örnekle sürücünün 3’ten fazla ceza alması halinde kişi araç kullanmaktan men edilmektedir. Ehliyetsiz araç kullanan kişi, Türk Ceza Kanunu’nun 36. Maddesine göre 1609 TL para cezası ödemekle yükümlüdür. Yine trafikteyken telefonla konuşan kişi, Türk Ceza Kanunu’nun 73. Maddesi gereğince 88 TL para cezasını ödemek durumunda kalacaktır.

Trafikte cezaya tabi tutulan diğer koşullar, kamu düzenini bozacak davranışlar, başkalarına zarar veren davranışlar bulunmaktadır. Örneğin aracın kırmızı ışıkta geçmesi, TCK’nin 47. maddesine göre 189 TL para cezası ve 20 ceza puanına eşdeğerdir. Sürücünün emniyet kemerini takmaması, 78. madde gereğince 88 TL para cezası ve 15 ceza puanına denk gelmektedir. Muayenesiz araç kullanımı, kanunun 34. Maddesi gereğince 88TL para cezası ve 10 ceza puanı demektir. Yasal hız limitinin aşılması, 10 ceza puanı ve 189 TL para cezasına denk gelmektedir. Araç park yasağı kuralı aşıldığında, Türk Ceza Kanunu’nun 59. Maddesi uyarınca 20 ceza puanı ve 88 TL para cezası uygulanmaktadır. Trafik cezası sorgulamaişlemlerini tüm sürücüler   Online Egm Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme İşlemleri sitesinden veya gelir idaresi sitesinden yapabilmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden gerçekleştirilen trafik cezası sorgulama işlemleri, kişisel bilgilerin sisteme girişi yapılarak gerçekleşmektedir. İsim, soy isim, TC kimlik numarası ve doğum yılı kısmı siteden doldurularak sistemden sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Gelir İdaresi Trafik Cezası Plaka İle Sorgulama

Trafik cezaları artık çok kolay bir şekilde zahmetsizce EGM ve Gelir İdaresi ve Gib Vergi İdaresi Başkanlığının resmi web siteleri sayesinde plakadan trafik cezası sorgulanabilmektedir. Birkaç yıl öncesine kadar trafik cezası sorgulama işlemleri oldukça zahmetli bir süreç olmaktayken,  Emniyet Genel Müdürlüğünün Trafik Şubesine başvurarak trafik borç sorguları yapılmaktadır. Gelişen teknoloji ve her yerde internetin olduğu günümüzde trafik cezası sorgulama işlemleri bir dizin yenileme ve düzenleme aşamalarından geçirilerek Emniyet Genel Müdürlüğünün ve Gelir İdaresi Başkanlığının oluşturmuş oldukları resmi web siteleri sayesinde internetin kullanıldığı her yerden gece gündüz trafik ve vergi borcu sorgulana bilmektedir.

Aşağıdaki linki tıklanarak araç plakası ile araç vergi ve trafik ceza borcu olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olabilmektedir.

Trafik kurallarına bilinçli ya da bilinçsiz uyulmaması sonucunda trafik cezaları kesilmektedir. Araçların trafiğin seyrini bozacak türde seyretmesi, alkollü sürücüler, emniyet kemeri takmamış sürücüler, hız levhalarına uymayanlar, kırmızı ışıkta geçenler, şerit ihlali yapanlar gibi birçok trafiği aksatan ve kazalara sebebiyet veren sürücüler ne yazık ki vardır. Bu sürücülere kesilen trafik cezaları hatta ehliyetine belli bir zaman el konulması, trafikten men cezası alması bile söz konusu olabilmektedir. Bu sürücüler kendi hayatlarını da karşısındaki insan hayatlarını da hiçe sayarak kazalara sebep olmaktadır. Kaza sırasında sakat kalan kaza mağdurlarının yanı sıra ölümle sonuçlanan hatta kendi hayatını bile kaybeden olaylarla nerdeyse her gün karşılaşmaktayız.

Continue reading

HGS Kaçak Geçiş Sorgulama

Hızlı Geçiş Sistemi’nden (HGS) faydalanan vatandaşlar geçiş sırasında geçiş ihlali yapmış ise bu ihlalleri HGS kaçak geçiş sorgulama işlemi ile öğrenebilirsiniz. Bu sistemden yararlanmak için ilk olarak yazının sonunda yer alacak olan linke tıklayınız. Daha sonra açılacak olan sayfada ilk olarak yapmanız gereken sayfanın sağ üst kısmında yer alan HGS geçiş ihlali sorgulama butonuna basmak olacaktır. Bu alana tıkladıktan sonra karşınıza bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfadaki işlemleri yapmak için bazı bilgiler sizden istenecektir.

Bu sayfada sizden istenilecek olan bilgiler sorgulamasını yapacağınız aracın plaka numarasıdır. Bu alanda yer alan araç plaka numarasını giriniz bölümüne sorgulamasını yapmak istediğiniz aracın plaka numarasını giriniz. Bu alana ilgili plak numarasını eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra yapmanız gereken bir diğer işlem ise sol tarafta yer alan kutucuk içinde yazılı bulunan harf ve rakamları eksiksiz ve doğru bir şekilde yenile butonu altında yer alan kutucuğa girmek olacaktır. Bu alanı da doldurduktan sonra son olarak sorgula butonuna basınız. Sorgula butonuna bastıktan sonra açılacak olan sayfada aracınızın geçiş ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca geçiş ihlali yaptıysanız borcunuzun varlığı ya da yokluğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşte görüldüğü gibi HGS kaçak geçiş sorgulama işlemini oldukça rahat ve kolay bir şeklide yapabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için ilk olarak yazının sonunda yer alacak olan linke tıklayınız. Daha sonra ise sizden istenilen bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Mtv Hesaplama

MTV hesaplama işlemini GİB internet sitesi üzerinden yer alan internet vergi dairesi bölümünü kullanarak yapabiliriz.

Motorlu taşıtlar vergisi araçların türlerine göre sınıflarına göre ağırlıklarına göre motor gücüne göre yaşına göre değişiklikler göstermektedir.

Motorlu taşıtlar vergisini hesaplamak ile yetkili olan maliye bakanlığının ilgili birimleri motorlu taşıtların yukarıda saymış olduğumuz unsurları göz önünde bulundurarak motorlu taşıtlar vergilerini hesaplarlar.

Motorlu taşıtlar vergisi her yıl kamu idaresi tarafından belirli oranlar uygulanarak artırılır. Vatandaşlar mülkiyetlerinde bulunan motorlu taşıtlara ait motorlu taşıtlar vergisinin ne kadar olduğunu çeşitli unsurlardan faydalanarak hesaplayabilirler.

Bu hesaplamaların motorlu taşıtlara sahip, araç sahiplerinin kolayca yapabilmeleri için genellikle maliye bakanlığı başta olmak üzere çeşitli resmi kurumlar ve özel kurumlar ve sigorta şirketleri gibi kuruluşlar internet sitelerinde böyle bir bölüm açarak motorlu taşıtlara sahip olan kişilerin bu bilgilere ulaşmasını sağlar.

Trafik cezası nerede kesildi?

Yediğiniz trafik cezasının nerede, ne zaman kesildiğini bilmiyorsanız trafik cezası detaylarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Trafik cezaları bazen araçla birlikte trafik cezasına muhatap olan sürücünün bilgisi dahilinde, bazen ise bilgisi dışında kesilebilmektedir. Kesilen bu cezaların detaylarını adresimize ulaşan tebligat sayesine kolaylıkla öğrenebilmekteyiz. Ancak bazen bu tebligatlar sistemsel hatalar veya kargo sorunları sebebiyle uzun süre sonunda elimize ulaşıyor. Sürücüler bu yüzden ara ara trafik cezası sorgulama yapmaları ve şayet ceza yemiş iseniz erken indirimden yararlanabilmeleri bu yüzden önemli.

TRAFİK CEZASI NEREDE KESİLDİ?

Kesilen bu cezalar tebligat olarak elimize ulaşmamışsa trafik cezası nerede kesildi gibi soruların cevaplarına da ulaşamayız. Ancak İnternet Vergi Dairesi tarafından hazırlanan aşağıdan da ulaşabileceğiniz araç sayesine  plaka, T.C. kimlik numarası ve tescil tarihi gibi bilgilerinizi girerek kolaylıkla trafik cezası nerede kesildi öğrenebilmekteyiz.

Trafik Ceza Sorgulama Ve Öğrenme Nasıl Yapılır??

Trafik cezası sorgulama bütün sürücüler için merak konusudur. Günlük hayatımızın hemen hemen her alanında artık kameralar bulunduğu için trafik cezaları da artık kameralar aracılığı ile verilmeye başlandı. Bazen trafik cezası aldığımızın farkında bile olmayabiliriz. Bu sebeple, eğer yoğun olarak araç kullanıyorsak muhakkak ki trafik cezası sorgulama sistemini de rutin olarak kullanmalıyız. Bilindiği gibi yeni yasa ile birlikte trafik cezalarının tebliğine gerek kalmadan ceza kişiye ödetilebilecektir.

Bu sebeple cezanın kesilme tarihinden itibaren 1 aylık süre zarfında bu cezayı ödeyecek olursak belli miktarlarda düşme olacağı için bu avantajdan faydalanmalıyız. Ayrıca, araç alım satımlarında aracın plakasına ait borcun olması durumunda araç satım işlemi de gerçekleşmeyeceği için sizlerin bu konuda bilinçli hareket etmesi ve belli dönemlerde internet üzerinden trafik cezası sorgulama hizmetlerini de yerine getirmesi gerekmektedir. Bizler de bu konunun öneminden yola çıkarak kullanıcılarımızın etkin bir şekilde faydalanmaları adına internet sitemizde Trafik cezası sorgulama sistemini aktif ettik. Sizler aşağıda belirtilen linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda sistemin de yönlendirmesi ile birlikte ilgili yere araç plaka numaranızı girerek kısa süre içerisinde aracınıza ait trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ve borcunuzu öğrenerek ödeme işleminizi yapabilirsiniz. Ayrıca yasalar ile trafik cezasının afları taksitlendirilmesi de söz konusudur.

Düzenli kontrol edilmeyip zamanında ödenmeye trafik cezası borçları ilerde başınıza büyük sıkıntılar açabilir. Devlet belirli aralıklarla trafik cezalarına af getirse de, bu aflar yalnızca faize getirilmektedir. Bunun için cezalarınızı zamanında ödemenizi öneririz. Özellikle sistemde kayıtlı olan adresinizde ikamet etmiyorsanız sizlere tebliğ edilen ceza tutanaklarında da haberiniz olmuyor. Ceza kanunu gereğince kayıtlı adresinizde ikamet etmiyorsanız tebliğ edilen cezadan haberim yoktu gibi bir nedende bulunamıyorsunuz. Adresinize gönderilen tutanak, belirtilen adreste siz yoksanız mahallenin muhtarına teslim ediliyor ve size tebliğ edilmiş sayılıyor.