Online EGM Borç Sorgulama

Online Egm Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme İşlemleri

Motorlu araçların, yasalar tarafından belirlenen kuralları ihlali sonucu belirli bir bedel ödemesi olarak tanımlanan trafik cezası, son bir yıl içinde maliye bakanlığı tarafından bazı değişikliğe uğramıştır. Bu değişikliğe göre, trafik cezası miktarında %10 oranında bir artış meydana gelmiştir.Egm trafik cezası ve sorgulama ve ödemelerde ve  Cezalarda en çok karşılaşılan durum trafikte alkollü araç kullanımıdır. Özel otomobillerde alt limit 0,50 promil, diğerlerinde ise 0,20 promil üzerinde alkollü araç kullanıldığı takdirde cezai işlem uygulanmaktadır.

Buna ek olarak görevlinin uzattığı cihazın sürücü tarafından kabul edilmemesi durumunda, 2288 TL Trafik İdari Para Cezası uygulanmaktadır. Ehliyeti, 2 yıl boyunca işlevsiz hale gelir ve kişi araç kullanmaktan men edilmektedir. Seyir halinde 1,00 promil üzerinde alkollü olduğu tespit edilen sürücü, TCK’nin 179’uncu maddesi uyarınca cezai işlem görmektedir. Kontrol etme yetisini kaybeder durumda olan sürücünün gerçekleştirdiği kural ihlali nedeniyle iki yıla yakın hapsi söz konusu olabilmektedir. Herhangi bir uyuşturucu maddenin etkisiyle birlikte araç kullananlar hakkında ise 5 yıl ehliyete el konma ve 4119 TL para cezası uygulanmaktadır. Kişi aldığı Online Egm Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme İşlemleri takibini internet aracılığıyla yapabilmektedir.

Ceza Kanunu’nun farklı maddelerinde farklı gerekçelerle kural ihlali yapan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Türk Ceza Kanunu’nun 48. maddesine göre alkollü sürüş, 20 ceza puanına ve ceza alma sayısına göre değişik ödeme tutarına sahiptir. Ayrıca bu cezanın tekrarlanma sayısına göre sürücünün ödemek durumunda kaldığı tutarda değişiklik görülmektedir. Bir örnekle sürücünün 3’ten fazla ceza alması halinde kişi araç kullanmaktan men edilmektedir. Ehliyetsiz araç kullanan kişi, Türk Ceza Kanunu’nun 36. Maddesine göre 1609 TL para cezası ödemekle yükümlüdür. Yine trafikteyken telefonla konuşan kişi, Türk Ceza Kanunu’nun 73. Maddesi gereğince 88 TL para cezasını ödemek durumunda kalacaktır.

Trafikte cezaya tabi tutulan diğer koşullar, kamu düzenini bozacak davranışlar, başkalarına zarar veren davranışlar bulunmaktadır. Örneğin aracın kırmızı ışıkta geçmesi, TCK’nin 47. maddesine göre 189 TL para cezası ve 20 ceza puanına eşdeğerdir. Sürücünün emniyet kemerini takmaması, 78. madde gereğince 88 TL para cezası ve 15 ceza puanına denk gelmektedir. Muayenesiz araç kullanımı, kanunun 34. Maddesi gereğince 88TL para cezası ve 10 ceza puanı demektir. Yasal hız limitinin aşılması, 10 ceza puanı ve 189 TL para cezasına denk gelmektedir. Araç park yasağı kuralı aşıldığında, Türk Ceza Kanunu’nun 59. Maddesi uyarınca 20 ceza puanı ve 88 TL para cezası uygulanmaktadır. Trafik cezası sorgulamaişlemlerini tüm sürücüler   Online Egm Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme İşlemleri sitesinden veya gelir idaresi sitesinden yapabilmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden gerçekleştirilen trafik cezası sorgulama işlemleri, kişisel bilgilerin sisteme girişi yapılarak gerçekleşmektedir. İsim, soy isim, TC kimlik numarası ve doğum yılı kısmı siteden doldurularak sistemden sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Trafik Ceza Sorgulama Ve Öğrenme Nasıl Yapılır??

Trafik cezası sorgulama bütün sürücüler için merak konusudur. Günlük hayatımızın hemen hemen her alanında artık kameralar bulunduğu için trafik cezaları da artık kameralar aracılığı ile verilmeye başlandı. Bazen trafik cezası aldığımızın farkında bile olmayabiliriz. Bu sebeple, eğer yoğun olarak araç kullanıyorsak muhakkak ki trafik cezası sorgulama sistemini de rutin olarak kullanmalıyız. Bilindiği gibi yeni yasa ile birlikte trafik cezalarının tebliğine gerek kalmadan ceza kişiye ödetilebilecektir.

Bu sebeple cezanın kesilme tarihinden itibaren 1 aylık süre zarfında bu cezayı ödeyecek olursak belli miktarlarda düşme olacağı için bu avantajdan faydalanmalıyız. Ayrıca, araç alım satımlarında aracın plakasına ait borcun olması durumunda araç satım işlemi de gerçekleşmeyeceği için sizlerin bu konuda bilinçli hareket etmesi ve belli dönemlerde internet üzerinden trafik cezası sorgulama hizmetlerini de yerine getirmesi gerekmektedir. Bizler de bu konunun öneminden yola çıkarak kullanıcılarımızın etkin bir şekilde faydalanmaları adına internet sitemizde Trafik cezası sorgulama sistemini aktif ettik. Sizler aşağıda belirtilen linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda sistemin de yönlendirmesi ile birlikte ilgili yere araç plaka numaranızı girerek kısa süre içerisinde aracınıza ait trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ve borcunuzu öğrenerek ödeme işleminizi yapabilirsiniz. Ayrıca yasalar ile trafik cezasının afları taksitlendirilmesi de söz konusudur.

Düzenli kontrol edilmeyip zamanında ödenmeye trafik cezası borçları ilerde başınıza büyük sıkıntılar açabilir. Devlet belirli aralıklarla trafik cezalarına af getirse de, bu aflar yalnızca faize getirilmektedir. Bunun için cezalarınızı zamanında ödemenizi öneririz. Özellikle sistemde kayıtlı olan adresinizde ikamet etmiyorsanız sizlere tebliğ edilen ceza tutanaklarında da haberiniz olmuyor. Ceza kanunu gereğince kayıtlı adresinizde ikamet etmiyorsanız tebliğ edilen cezadan haberim yoktu gibi bir nedende bulunamıyorsunuz. Adresinize gönderilen tutanak, belirtilen adreste siz yoksanız mahallenin muhtarına teslim ediliyor ve size tebliğ edilmiş sayılıyor.