Araç Vergi Borcu Sorgulama

Araçların gittikçe artan kullanımına bağlı olarak araçlara ait borçların gündeme gelmesi de kaçınılmaz bir hal almıştır. Araçların çeşitli nedenlerden dolayı sahiplerini borçlandırdığı düşünülürse araç borç sorgulamaişlemlerinin en kadar önemli olduğu anlaşılacaktır. Araç borç sorgulama işlemleri için iki türlü işlem mevcuttur:

  1. Araç vergi borcu sorgulama
  2. Araç trafik cezası borcu sorgulama.

Yukarıdaki işlemlerden hangisini yapmayı düşünüyorsak araç borç sorgulama işlemlerimizi de ona göre yapmamız gerekir.

Araç vergi borcu sorgulama

Sene içerisinde araçlarımıza ait borçlardan biri olan vergi borcu, araç sahibi olan herkesin ödemekle mükellef kılındığı bir sistemdir. Araç için verilecek olan vergi borçlarını sorgulamak için şu yöntemlere başvurulabilir:

  • Vergi Dairelerinden herhangi birine giderek vezne görevlileri yardımıyla aracınıza ait vergi borçlarınızı öğrenebilirsiniz.
  • İnternet Vergi Dairesi sayfasına girerek aracınızın vergi borçlarını sorgulatabilirsiniz. Aracınızın plaka kodu ve ya vergi tescil numarasını bilmek ve istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmak sorgulatma işleminizi kolaylaştıracaktır.

MTV Borcu Sorgulama

Aracınıza ait Motorlu taşıtlar vergi borcunu öğrenebilir ve sorgulayabilirsiniz. Araç vergi borcunuzu kredi kartı ile online ödeyebilirsiniz. Çeşitli kredi kartlarına taksit te yapabiliyorsunuz.  Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV), Taşıt Vergisi, Araç Vergisi, Araç Vergi Borcu Sorgulama, Araç Kasko Değer Listesine de erişebilirsiniz.

Bu bölümden yapabileceğiniz işlemler: Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV), Taşıt Vergisi, Araç Vergisi, Araç Vergi Borcu Sorgulama, Araç Kasko Değer Listesi

Araç vergi borcunuzu internet vergi dairesi üzerinde sorgulayıp kredi kartı ile ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Kredi kartı ile ödeme yapabilmek için önce sorgulama yapmalısınız.

Anlaşmalı bankaların kredi kartı ile 02:00-22:00 saatleri arasında borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne dahil Araç Tipi kategorileri:

1- Otomobil, Kaptıkaçtı, Arazi Taşıtı ve Benzerleri. 2- Motosikletler. 3- Minibüsler. 4- Panel Van ve Motorlu Karavanlar. 5- Otobüs ve Benzerleri. 6- Kamyon, Kamyonet, Çekici ve Benzerleri.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Araç Yaşı kategorileri:

1-3 yaş – 4-6 yaş, 7-11 yaş, 12-15 yaş, 16 ve yukarı yaş..

Motorlu Taşıtlar Vergisi Motor Silindir Hacmi Kategorileri:

1- 1300 cm3 ve aşağısı. 2- 1301-1600 cm3’e kadar. 3- 1601-1800 cm3’e kadar. 4- 1801-2000 cm3’e kadar. 5- 2001-2500 cm3’e kadar. 6- 2501-3000 cm3’e kadar. 7- 3001-3500 cm3’e kadar. 8- 3501-4000 cm3’e kadar. 8- 4001 cm3 ve yukarısı..

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödeyebileceğiniz bankalar:

Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Finansbank, Fortisbank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, Oyakbank (ING Bank), HSBC Bank, Şekerbank, Anadolubank, Tekfenbank, Tekstilbank, Asya Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası.

Not: İçinde bulunulan yıla ait Motorlu Taşıtlar Vergisi taksitlerinden vadesi geçenler bankalardan ödenebilmektedir.

Adınıza olan borcun öğrenmek için (Borç Sorgulama Butonu) Nasıl ödeneceği hakkında (Nakit veya Hangi Bankalara , Kredi Kartı ile Ödeme mümkün mü) bilgi almak için (Borç Ödeme Butonu) Sizden istenen Gecikme zammının doğru olup olmadığını tespit etmek (Sık sorulan Sorular) gibi konularda vatandaşlara internet ortamında hizmet vermektedir.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ KANUNU

(2348 sayılı Kanunun 1’inci maddesiyle değişen madde)

Bu Kanunun 5 ve 6 ncı maddelerinde yazılı tarifelerde yer alan;

a) Karayolları Trafik Kanununa göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları,

b) Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler,

(5897 sayılı kanunun 2 inci maddesiyle kaldırılan  bent.Yürürlük;30.06.2009)(*)

Motorlu Taşıtlar Vergisine tabidir

 

E-vergi Levhası Sorgulama

E-Devlet kapısı üzerinden E-Vergi dairesi işlemleri için E-Devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekiyor. E-Devlet üyelik ve şifresi işlemleri için E-Vergi levhası giriş ekranından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

E-Vergi levhası sorgulaması için tüm alanları doldurmalı ve “SORGULA” düğmesine tıklamalısınız. Yalnız sorgulayacağınız kişinin/kurumun ya vergi kimlik numarasını ya da TC kimlik numarasını girmelisiniz. Her ikisini birden lütfen girmemeniz gerekiyor.

Eğer daha önce yaptığınız E-Vergi Levhası sorgulamalarınızı listelemek isterseniz kendi bilgilerinizi ekranın sol kısmında bulunan forma girip “LİSTELE” düğmesine tıklayınız.

İnternet Vergi Dairesi İşlemleri

İnternet vergi dairesi tarafından tarafından E-Vergi sorgulamaları işlemleri için kurumsal kullanım henüz olmamaktadır. Sadece bireysel kullanım amacıyla sorgulama işlemleri yapabiliyorsunuz.

İnternet Vergi Dairesi üzerinden online olarak yapabileceğiniz işlemler aşağıda listelenmiştir.

 SORGULAMALAR
Vergi Kimlik Numarası Sorgulama
E-Vergi Levhası Sorgulama
Dilekçe Sorgulama

MOTORLU TAŞITLAR
Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme
Kredi Kartı İle Ödeme Bilgisi Sorgulama
Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

HESAPLAMALAR
Gecikme Zammı ve Faizi
Gelir Vergisi
GMSİ

SORGULAMALAR
Sicil Bilgileri
Borç Bilgileri
Tahakkuk Bilgileri
Tahsilat Bilgileri
E-Tahsilat Bilgileri
Beyannameler
Yurtdışı Çıkış Yasağı
Gümrük Çıkış Beyannameleri
İşlenemeyen Ödemeler
Ekstre Bilgileri
Pos Bilgileri
B4 Tecil

BİLGİ GİRİŞİ
YMM SÖZLEŞME Bilgileri
e-FATURA
BELGE BASIM Bilgileri
FATURA/ÇEK Bilgileri
112 NO’lu KDV TEBLİĞİ

DİLEKÇELER
Yeni Dilekçe Girişi
Daha Önce Girdiğiniz Dilekçeler

MOTORLU TAŞITLAR
Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme
Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

E-Beyanname

“E-Beyanname” uygulaması yeni bir pencerede açılıyor. Mevcut kullanıcı kodu, parola ve şifrenizle “E-Beyanname” uygulamasını kullanmaya devam edebilirsiniz.

İNTERNET VERGİ DAİRESİNE GİRİŞ VE ÜYELİK İŞLEMLERİ

Sorgulama işlemlerine giriş için kullanıcı kodu, parola ve şifre aldıysanız giriş sayfasını kullanarak giriş yapabilirsiniz. Siteye giriş için gerekli kodları nasıl alacağınız sık sorulan sorular kısmında anlatılmaktadır. Siteye giriş sayfasına ana sayfanın sağ üst kısmında bulunan “GİRİŞ” düğmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı Kodu ve Şifre İle E-Vergi Dairesi Girişi

E-Vergi Dairesi Giriş sayfasındaki ilk sekme (Kullanıcı Kodu ve Şifre İle) aracılığı ile kullanıcı kodu, parola ve şifre girerek girişyapabiliyorsunuz. Kullanıcı kodu, parola ve şifreden herhangi bir tanesini hatalı girmeniz durumunda hata mesajı ile uyarı veriliyor. 3 defa hatalı girmeniz durumunda kullanıcı kodunuz kilitlenir. Kilidin açılması için 444 0 435 numaralı çağrı merkezinden destek alabilirsiniz.

Mobil İmza İle E-Vergi Dairesi Girişi

E-Vergi Dairesi Giriş sayfasındaki ikinci sekme (Mobil İmza İle) aracılığı ile mobil imzanızı kullanarak giriş yapabilirsiniz.

 

Bu bölümden yapabileceğiniz işlemler: E-Vergi Levhası sorgulama, E-Vergi dairesi işlemleri, vergi borcu sorgulama, E-Vergi Levhası görüntülem

Vergi Borcunu Öğren

Vatandaş olarak gelirlerimizin belli bir kısmını devlete vergi ödemek ile mükellef olduğumuz için bu sorumluluğumuzu mümkün olduğumuz müddetçe düzenli bir şekilde yerine getirmeliyiz. Dolaylı veya dolaysız olarak hayatımızın birçok alanında etkili olan vergiler hizmet alanlarına göre çok farklılık göstermektedir.

Örneğin araç vergisi, sağlık vergisi, gelir vergisi… bu vergi türleri en yaygın olanları olsa da aslında belirttiğimiz gibi birçok vergi sınıfı bulunmaktadır. Yine hizmet alanları içerisinde özellikle araç vergisi ile esnafların ödemek ile yükümlü oldukları vergiler önemli olduğu için bu konuda internet üzerinden gerçekleştirilmiş olan Vergi borcu sorgulama hizmetleri de çok etkin bir biçimde yerine getirilmektedir. Dönemsel olarak baktığımız zaman belli dönemlerde internet üzerinden bu aranmaların da fazla olması bu tür sorgulamaların da yoğunluk kazanmasına neden olmuştur.

Bizler de bu konunun öneminden yola çıkarak sitemize özgü bir biçimde Vergi borcu sorgulama hizmetini siz değerli kullanıcılarımızın hizmetine sunduk. Sizler bu yolla aşağıda belirtilmiş olan linke tıklayarak vergi borçlarınızı çok kısa bir süre içerisinde öğrenebilirsiniz.

TC ile Vergi Borcu Sorgulama

Şirket ya da kişisel vergi cezalarını öğrenmek için farklı uygulamalar mevcut olup, vatandaşları bu yönde bilgilendirmek asıl amaçtır.

Bu yönde araştırma yapmak için gerçek zamanlı kurumlardan bilgi sahibi olunabileceği gibi internet üzerinden de vergi borcu sorgulama yapılabilmektedir.

İnternet üzerinden bu yönde hizmet sunan resmi kurumların e-devlet şifresi ile sorgulama olanağı sunması karşısında, aşağıda vereceğimiz link üzerinden TC ile vergi cezası sorgulama hizmeti alınabilmektedir.

Bunun için kullanıcının linki tıklaması ve açılan sayfa üzerinde belirtilen boşluklar TC kimlik no, nüfus cüzdanı seri ve no, annenin kızlık soyadının birinci ve ikinci harfleri ya da birinci dereceden bir yakının TC kimlik no bilgilerinin girilmesi ve sayfada verilen güvenlik şifresinin kodlanarak sorgula tuşuna basılması TC ile vergi cezası sorgulama işlemi için yeterli olmaktadır.

Vergi Cezası Sorgulama

Vergi cezası hesaplama işleminde 2 farklı uygulama olup, vergi usulsüzlüğüne göre işlem yapılmaktadır. Buna göre vergi usul kanununun 359. Maddesinde belirtilen suçların gerçekleşmesi durumunda, vergi mükellefine 3 kat ceza busuça iştirak edenlere ise 1 kat ceza uygulanır.

Yanı ziyana uğratılan vergi tutarına gecikme faizinin yarısı eklenerek çıkan sonuç 3 ile çarpılarak ödenecek ceza tespit edilir.

Vergi incelemesi başlamasında takdir komisyonuna gönderilmesinden sonra verilenler hariç olmak üzere, kanuni süresi geçtikten sonra verilen vergi beyannamelerin için kanunda ilgili maddede belirtildiği gibi % 50 oranında cezai işlem uygulanır.

Bu yönde vergi cezası hesaplamaişlemlerinde ziyana uğratılan vergi tutarına gecikme faizinin yarısı eklendikten sonra çıkan sonucun % 50’si eklenerek ceza tutarı